Organizatia UNESCO a sters Valea Elbei din Dresda de pe lista patrimoniului cultural mondial. Motivul este edificarea unui pod de beton si otel peste raul Elba. Acest pod are dimensiuni foarte mari. Potrivit organizatiei UNESCO, acest pod distruge frumusetea si autenticitatea peisajului. Lucrarile la pod au inceput in noiembrie 2007, iar din 2011 se va putea circula cu masina pe cele patru benzi ale podului urias.
Orasul Dresda a avut multe de pierdut deja inainte de decizia organizatiei de a-i retrage titlul de patrimoniu mondial. Pentru decizia de a construi podul s-au confruntat sustinatori si adversari, care au ajuns la dezbateri politice si chiar duamanii personale. Printre cei care s-au opus construirii podului de beton se numara scriitori si artisti din intreaga Germanie.
Organizatia UNESCO le-a sugerat oamenilor Dresdei in zadar sa construiasca un tunel sub rau in locul podului. Tunelul nu ar fi fost mult mai scump decat actuala constructie, din cauza careia Dresda si-a pierdut statutul de patromoniu mondial. Acum, orasul a obtinut un nou pod pentru milioanele de masini care circula prin Germania, dar a pierdut un titlu cultural de rang international.
Se afișează postările cu eticheta Dresda. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dresda. Afișați toate postările
Valea Elbei a fost stearsa de pe lista patrimoniului cultural mondial
Evenimente in 26 august

1726: Incepe constructia la Dresden a celebrei Die Frauenkirche.
1883: Eruptia vulcanului Krakatau.
1926: Se fondeaza clubul de fotbal AC Florenta.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




















