De'ale scolii

Usain Bolt a batut recordul si la 200 m (video)

Usain Bolt a doborat, joi seara, recordul mondial si in proba de 200 de metri. Ca si in proba de 100 de metri, si recordul in proba de 200 de metri ii apartinea tot lui. Sportivul jamaican a terminat cursa din cadrul Campionatului Mondial de atletism desfasurat la Berlin in 19 secunde si 19 sutimi, cu 11 sutimi mai bine decat precedentul record, care fusese stabilit la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Pe locul doi a venit Alonso Edward (Panama), care a terminat cursa in 19 secunde si 81 de sutimi, iar medalia de bronz a fost luata de americanul Wallace Spearmon (19 secunde si 85 de sutimi). Duminica seara, Bolt si-a doborat recordul mondial in proba de 100 de metri. Priviti mai jos un video despre Usain Bolt la proba de 200 de metri: